Strateegia

Eesti elanike finantskirjaoskuse edendamise strateegiaga "Rahatark Eesti" antakse ühtne raamistik ja seatakse eesmärgid kogu finantskirjaoskuse valdkonna edendamise tegevustele Eestis.

Rahatarkuse strateegia sõnastab ühiselt kokkulepitud eesmärgid, prioritiseerides selle kehtivuse ajaks olulised tegevusvaldkonnad ja -suunad ning mõõdikud partneritega koostöö kaudu tulemusteni jõudmiseks. Strateegia sõnastab kolm eesmärki: rahatarkus on kõigile kättesaadav, rahatarkust kasutatakse igapäevaelu otsuste tegemisel ja toetav keskkond julgustab rahatarkuse kasutamist. Eesmärkide elluviimise alustalaks on tihe koostöö mitmete avaliku-, era- ja kolmandate sektori asutuste ja organisatsioonidega.

Rahatark Eesti strateegia sihiks on inimeste parem heaolutase

Strateegia üheks eesmärgiks on teha õppevõimalused kõigile kättesaadavaks: õpe on süsteemne lasteaiast ülikoolini, olemas on täiendusvõimalused huvilistele ja juhendajatele ning vajalikud õppematerjalid. Teisalt on eesmärk see, et inimesed kasutaksid rahatarkuse teadmisi igapäevalus, näiteks planeerivad pika- ja lühiajaliselt oma kulusid/tulusid ning arvestavad rahalisi võimalusi ja vajadusi. Lisaks omavad teadmisi investeerimise ja ettevõtluse kohta ning oskavad otsida vajadusel abi rahaasjade korraldamisel. Toetav keskkond tähendab, et finantsteenuse pakkujad on vastutustundlikud ja lähtuvad kliendi heaolust, finantskeskkond soosib laia valikut mõistlike kuludega ja sisult kergesti mõistetavaid investeerimistooteid ning seadusandlik keskkond toetab ja kaitseb vajadusel tarbijat. Kättesaadavad on tööriistad finantsotsuste tegemiseks ja inimesed ei lähe kaasa finantspettustega.

Rahatarkuse edendamisega soovitakse tõsta inimeste rahulolu ja elukvaliteeti nii, et nad paremini majandades tunneksid end igapäevaotsustes finantsiliselt kindlamalt ja saaksid suurendada oma heaolu. Rahandusministeerium annab selleks oma panuse keskse koordineerija ja info koondaja rollis, vahendades koostöökontakte ja jälgides valdkonna üldisemat arengut perioodiliste kokkuvõtete kaudu.

Strateegiadokument: 

Dokumendi lahutamatuks lisaks on tegevusplaan, mis pannakse paika lähiaastateks. Tegevusplaan vaadatakse üle igal kevadel ning uuendatakse üheskoos partneritega.

Kontakt

Sul on hea mõte, kuidas rahatarkust kiiremini / efektiivsemalt / põhjalikumalt levitada?

Anna sellest teada:
Marge Aasalaid, rahatarkuse koordinaator
[email protected]; tel 5333 1811

Eesti elanike finantskirjaoskuse edendamise programm 2013–2020

Praegu kehtiv strateegiaprogramm on järjekorras juba teine. Esimene strateegiaprogramm loodi aastateks 2013–2020:

Strateegiaprogrammi kolm peamist eesmärki olid:

  1. Inimesed teadvustavad rahaasjade planeerimise vajalikkust ja nende hoiakud toetavad arukate finantsotsuste langetamist
  2. Inimesed saavad aru finantsteenustest ja oskavad nende abil oma rahaasju igas eluetapis korraldada
  3. Finantsteenuseid pakutakse vastutustundlikult

Esimese strateegiaprogrammi mõõdikud ja lõpptulem:

Starteegiapäevad partneritega

Eestis on rahatarkuse edendamisel omajagu asju ära tehtud või tegemisel, millest annavad tunnistust inimeste kasvanud teadlikkus oma igapäevaste rahaasjade korraldamisel, loodud investorklubid, rahatarkuse temaatilised saated, väljaanded, podcastid, õppematerjalid jm. Lisaks on rahatarkus jõudnud ka erakondade valmisprogrammi.

Ometi leidub jätkuvalt mitmeid väljakutseid või murekohti. Meil on endiselt palju võlglasi, kellel on finantskohustused üle pea kasvanud, niisamuti domineerivad suurel määral sotsiaalse mustrina tarbimisühiskonna käitumisharjumused.

Et nendele murekohtadele lahendusi leida ja strateegiliste ülesannete täitmist hinnata korraldab Rahandusministeerium koos valdkonna partneritega 2 korda aastas strateegiapäevi. 

Viimati uuendatud 03.10.2023